Адвокати организирали независими експерти, които правят паралелно разследване и нов оглед на кораба за откриване на още останки и евентуално причините за тежкия инцидент
За другите българи не са готови ДНК резултатите, роднините им допускат, че намерените изгорели тела може да са на емигранти и затова да се бави процесът
“Тази неизвестност, в която живеем близо два месеца, буквално ни убива. Отникъде не идва информация дали са идентифицирани намерените тела на изгорелия ферибот. Поне да ни ги дадат, за да си ги погребем и да се свърши с тази агония.”
Това казва пред “24 часа” Нели Маркова, съпруга на Васил Марков – един от починалите наши шофьори на ферибота “Юрофери Олимпия”.
Плавателният съд пламна в ранните часове на 18 февруари близо до остров Корфу. Пожарът бързо се разпространи и започна евакуация на пътниците. На борда имаше 290 души, от тях 127 българи, които пътуваха от Игуменица към Бриндизи с ферибота “Грималди груп”.
На кораба е имало 153 камиона и 32 автомобила. Част от тировете бяха български. Спасени бяха 279 души, а 11 останаха в неизвестност. От тях 7 са българските шофьори Димитър Бояджиев от София, Васил Асенов от Разлог, Димитър Грънчаров от Хаджидимово, Георги Махлелиев от Сандански, Рангел Дърмонски от Пловдив, Христин Тишевишки от Кнежа и Васил Марков от София.
След продължила дни наред спасителна операция и преместване на ферибота от Корфу на пристанището Астакос в крайна сметка бяха открити овъглените останки на останалите изчезнали шофьори. Всички – обгорели до неузнаваемост. Според информацията от гръцките власти те са били на шофьорските места в камионите си.
Докато продължаваше тежката операция по обхождане на ферибота, на място бяха и роднините на нашите шофьори. За да се идентифицират телата, се наложи вземане на ДНК проби.
Първи станаха готови резултатите на откритите още в началото Рангел Дърмонски и Христин Тишевишки. В края на март те бяха транспортирани и погребани в родните им места – Момино село и Кнежа.
Италианската фирма корабособственик “Грималди” е организирала и поела разходите по транспортиране на телата и погребенията.
За останалите петима българи още няма резултати от ДНК експертизите и идентификацията им не е направена. Гръцките власти увериха, че това ще стане за седмица до 10 дни.
Нямаме информация защо се бавят резултатите. Казаха, че телата били много обгорели, ставало трудно и заради това щели да взимат повторни проби от зъбите, но дали е така, никой не ни съобщава. И този кошмар продължава толкова дълго време! Казват ни да чакаме, но вече не издържаме! Не усещаме подкрепа от държавата, казва през сълзи Нели Маркова.
Жената допълва, че дори и да докарат останките на съпруга , тя няма да е сигурна, че е той. Синът им пък продължавал да се надява, че баща му е жив и ще се върне, а намерените тела са на други хора. Васил нямал застраховка от фирмата, към която е работил, затова и жена му и синът му не разчитат на някакво обезщетение оттам.
Искаме само да си го приберем, нямам сили да се боря с фирмата му, отчаяна е жената. Васил е работил като международен шофьор от около 10 г. Две години е бил с жена си в Испания, после се върнали в София.
Всяка седмица е пътувал с фаталния ферибот. Тръгнал на последния си курс в четвъртък вечерта. Няколко дни по-рано обмисляли с него да тръгне и Нели.
Винаги сме заедно и той все настояваше да попътувам с него. Аз обаче не мога да плувам и се страхувах от пътуването с ферибота, а той ме успокояваше, че дори няма да усетя, че корабът плава във вода. Така и не тръгнах. Може би, ако го бях направила, щяхме да се спасим, но пък можеше и двамата да загинем…, плаче съпругата.
Мъжът се обадил, за да каже, че зарежда гориво и тръгва. Тя го посъветвала да остави за другия ден качването на ферибота, за да не пътува през нощта.
Васил обаче бил притеснен, че ще се забави, и тръгнал. За последно се чули предишната вечер около 22 ч, когато казал, че е купил билет за ферибота. Уговорили се, когато пристигне на следващия ден, да се чуят отново.
Това беше последният ни разговор.
Имам чувство, че нещо се потулва около тази трагедия, затова стават бавно нещата. Как всички изгорели ги намериха седнали зад волана, а например нито един легнал. И все на трето ниво ги откриха, пита се Нели.
Съмнения има и у дъщерята на Димитър Бояджиев – Янита.
Нямаме никакви вести, чакаме. Толкова време да не излезе тази ДНК експертиза! Не се знае дали пък изгорелите тела не са на емигранти, да няма съвпадение и затова да се бавят резултатите? Всичко вече допускаме, казва Янита.
Наказателното производство за трагедията се води от гръцките власти. Роднини на нашите шофьори са наели български или гръцки адвокати, за да са в течение на разследването.
“Прави се ДНК експертиза на множество открити останки от хора. В момента адвокати от Гърция са организирали независими експерти, които провеждат паралелно разследване, правят нов отделен оглед на кораба за откриване на още останки и евентуално причините за пожара”, обясни адвокат Васил Крумов, който представлява част от роднините на нашите шофьори.
Той смята, че забавянето на експертизата, която е важна, за да получат близките телата и да ги погребат, не е необичайно. Разбрал е, че в района има само една лаборатория за ДНК анализи и тя вероятно е претоварена.
Според адвокат Крумов обаче билетът за ферибота е застраховка, така че наследниците могат да претендират за обезщетения.
“От Консулския отдел на нашето посолство в Гърция проявяват активност, но вероятно може и да са по-настоятелни към гръцките власти. Те пък в първите дни действаха много експедитивно, после като че ли забавиха темпа на издирването”, смята адвокатът.
Не разполагат с никаква информация и роднините на Димитър Грънчаров.
Нищо не знаем. Никой не ни информира какво се случва. Къде е нашата държава?
Питаме във външното министерство и оттам ни казват, че ако има някакво развитие, ще ни уведомят по официален път. Нямате представа в такъв кошмар живеем роднините на шофьорите вече близо два месеца, потресена е и Катя Милушева, сестра на Димитър Грънчаров.
Разследването на гръцките власти за причините за пожара продължава и вероятно ще трае дълго, защото инцидентът е тежък, необходими са десетки експертизи, огледи, разпити, анализиране на документацията и събиране на множество други веществени доказателства.
Появиха се информации, че вероятно огънят е тръгнал от трета палуба, а от гаражите на първо и второ ниво са извадени здрави автомобили. Версиите са от възпламенена газова бутилка в тир, друга човешка небрежност до техническа неизправност.
Очаква се всички фирми, които са претърпели загуби на превозни средства и стока, да водят дела за обезщетения от застрахователя. Същото вероятно ще направят и роднините на загиналите пътници.
Източник: „24 часа“