Цена от 200 лева на мегават/час за газа е поносима цена. Цена от 250 лева на мегават/час е вече предела, от който трябва да се търсят компенсации, така както ще се търси компенсации за битовите потребители над 120 лева за мегават/час. Това обаче ще стане при условие при реактивиране на договора с „Газпром“.
Това заяви на брифинг след заседанието на Кризисния щаб по енергетика председателят на АИКБ Васил Велев.
„Нямаме алтернатива на договора с „Газпром“ по отношение на цената. Ние не приемаме да плащаме по 180 млн. лева. Можем да спестяваме по 180 млн. лева на месец, ако имаме доставки от „Газпром“. Приблизително толкова може да се икономиса и от азерския газ, ако интерконекторът наистина заработи от 1 октомври“, добави той.
Думата взе и Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. „Днес чухме от бизнеса, че при цена над 250 лева за мегават/час за газа означава затваряне на предприятия. Това пряко касае нас – синдикатите. Разбрахме също, че дори и за компенсациите за бизнеса трудно могат да се намерят средства. Ако разширим и обхвата на хората, които имат целева нужда от енергийни помощи, то ще е почти невъзможно да се осигурят пари и хората ще стоят на студено зимата. Настояваме да се гарантират доставките на газ на най-ниска цена. Ясно е, че всички други доставки, извън „Газпром“, са с по-висока цена. Нека да оставим геополитиката и да си гледаме интересите на държавата. Нямаме алтернатива на „Газпром“. Относно тока настояваме „Европейската комисия“ да промени директивата си и да имаме право да не изнасяме ток, за да гарантираме нергийната си сигурност“, категорична бе тя./Новините БГ